Przewozy do Niemiec - Sylwester i noworoczne tradycje w Niemczech - Kościerski bus - busy do Niemiec Pomorskie - Zachodniopomorskie z adresu pod adres

Sylwester w Niemczech

Zarówno ostatni dzień starego roku, jak i początek nowego świętowane są w wielu krajach na całym świecie. Opiekun osób starszych często przebywa w różnych częściach Niemiec warto zatem wiedzieć jak obchodzony jest sylwester w każdym regionie.

Dla Niemiec północnych typowy jest stary zwyczaj Rummelpottlaufen, przypominający amerykańskie Halloween. Polega on na tym, że 31 grudnia wczesnym wieczorem dzieci, poprzebierane w różne stroje chodzą od jednego domu do drugiego i śpiewają tradycyjne piosenki (Rummelpottlieder). „Rummeln” w nadreńskim dialekcie oznacza tyle co „Lärm machen” czyli hałasować. Mali muzycy mają ze sobą  Rummelpott*. Za śpiewy dostają słodycze.

W całym kraju natomiast, podobnie jak w Polsce, puszcza się o północy zimne ognie i ogląda programy telewizyjne podsumowująca miniony rok.

Popularne w Niemczech, szczególnie w Nadrenii, jest też świętowanie karnawału, i to – co ciekawe – o wiele huczniejsze niż w Polsce. Choć to kompletnie nie pasuje to popularnego u nas stereotypu sztywnego Niemca, w karnawale olbrzymie tłumy świętują na ulicach Kolonii. Największe atrakcje karnawału przypadają na okres  między Weiberfastnacht* a Środą Popielcową (Aschermittwoch). Odbywają się wówczas olbrzymie, kilometrowe wręcz  parady i inne imprezy masowe; obowiązkowe jest przebranie – przebierają się wszyscy, bez wyjątku. W tłumie spotkać można zarówno Kubusia Puchatka, strażaka, jak i bawarska kelnerkę.

Punktem kulminacyjnym kolońskiego karnawału jest Rosenmontag*. Wówczas parada wyrusza rano i przez kilka godzin spaceruje ulicami miasta (Rosenmontagszug). Przebierańcy kroczą radośnie na własnych nogach lub przemieszczają  się w karetach, wozach i innych tego typu pojazdach. Pochodowi towarzyszy oczywiście głośna muzyka, tańce i śpiewy. Każda grupa gra co innego. Przebierańcy zaopatrzeni są w słodycze, które rozrzucają zgromadzonym wzdłuż ulic gapiom.. Atmosfera tego wydarzenia jest jedyna w swoim rodzaju. Nic więc dziwnego, że przyciąga ono każdego roku do Kolonii wielu turystów.

Nieodzownym elementem  kolońskiego Karnawału, poza  świetną zabawą do białego rana, są bardzo duże ilości tradycyjnego  piwa „kölsch“. Karnawał nazywany jest przez Kolończyków piątą porą roku.

Za karnawałowe szaleństwo, według zwyczaju, odpowiadają nie sami jego uczestnicy, lecz Nubbel, słomiana kukła, przypominająca tradycyjną polską marzannę. Nubbel wisi przed wejściem do każdego pubu czy restauracji, a w nocy z wtorku na środę popielcową jest uroczyście spalany za wszystkie grzechy minionych dni.

*Rummelpott – specjalna puszka ze świńskim pęcherzem  wewnątrz, z otworem w  środku; w otworze tkwi patyk, który przy przekręcaniu wytwarza charakterystyczny odgłos (rummelndes Geräusch)

*Weiberfastnacht – ostatni czwartek karnawału, obchodzony w Nadrenii-Westfalii, podczas którego kobiety obcinają mężczyznom krawaty i wdzierają się do ratuszy, aby otrzymać klucz do bram miasta, przejmując na ten dzień symbolicznie władzę

*Rosenmontag – (dosł. „Różany Poniedziałek”) ostatni poniedziałek karnawału

Noworoczne tradycje w Niemczech

Już niebawem będziemy świętować Sylwestra i Nowy Rok. Niezależnie od tego, czy bojkotujemy huczne imprezy na kanapie z kieliszkiem szampana, czy organizujemy doroczną domówkę w gronie znajomych, każdy z nas chce w jakiś sposób zaznaczyć wyjątkowość tego przełomowego wieczoru.

W Polsce z Sylwestrem nie wiążą się właściwie żadne szczególne tradycje. Każdy świętuje na swój sposób, a jedynym utartym zwyczajem jest toast o północy i strzelanie petard. W Niemczech wygląda to nieco inaczej. Zwyczaje u naszych zachodnich sąsiadów przypominają nasze andrzejkowe wróżby. Sylwestrowy wieczór uznawany jest za idealny czas do tego, by „zajrzeć w przyszłość”.

Stąd właśnie wzięła się tradycja lania ołowiu (Bleigießen). Pełni dokładnie taką samą rolę, co lanie wosku. Ołów topiony jest na łyżeczce nad świecą, a następnie wylewany do wody. Otrzymana figura jest wróżbą na przyszły rok.

Kolejnym zwyczajem jest obdarowywanie przyjaciół pewnego rodzaju talizmanami (Glücksbringer). Do takich przedmiotów przynoszących szczęście należą świnki (Glückschweinchen) z marcepanu lub porcelany. Talizmanem może być również koniczynka (Kläblatter) lub figurka kominiarza (Schornsteinfeger).

W Niemczech dużą popularnością cieszą się także noworoczne przysmaki, takie jak: zupa z soczewicy, symbolizująca obfitość, bułeczki w kształcie świńskiego ryjka przynoszące szczęście oraz wieńce noworoczne, wykonane z ciasta drożdżowego.

Międzynarodowym zwyczajem są fajerwerki (Feuerwerke). Wypuszczane są w niebo wraz z wybiciem północy. Wbrew pozorom mają one dość długą historię. Ich początkiem był zwyczaj hałasowania, bębnienia, bicia w dzwony w sylwestrową noc dla odpędzenia złych duchów. Dziś są raczej manifestacją radości z nadejścia Nowego Roku.

Niezależnie od sposobu świętowania, najważniejsze to rozpoczęcie Nowego Roku z radością, w gronie przyjaciół i rodziny…