Samą decyzję o wyjeździe za granicę zdecydowanie łatwiej podjąć, aniżeli właściwie się do niego przygotować. Podróże do zachodnich sąsiadów są popularne w Polsce od dawna. Najczęściej wyjeżdżamy ze względów zawodowych w poszukiwaniu lepszych możliwości zarobkowych, ale Niemcy są również krajem ciekawym pod względem turystycznym. Atrakcyjne koszty przejazdu busem pomorskim do Niemiec przekładają się na zainteresowanie podróżą całych rodzin z dziećmi. Planujesz wyjazd? Świetnie. Z poniższego artykułu dowiesz się, co powinieneś wiedzieć przed odbyciem swojej podróży.

busy do Niemiec po lepszą przyszłość

Zadbaj o w wszystkie formalności

Przede wszystkim bezpieczeństwo. Pojęcie to rozpatrywać powinniśmy wielorako. Po pierwsze należy zadbać o zabezpieczenie swojego mienia: mieszkania czy domu  przed wyjazdem na ewentualność np. kradzieży oraz innych zdarzeń losowych. Kolejna sprawa to skompletowanie dokumentów – tych najważniejszych niezbędnych do przekroczenia granicy, mindi mink jak również kilku pozostałych, których posiadanie pozwoli nam uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji (książeczka szczepień, zaświadczenie o niekaralności, etc). Po trzecie dokładne sprawdzenie adresu tymczasowego pobytu, o którym niezależnie czy wyjeżdżamy do pracy czy turystycznie – zawsze warto wiedzieć jak najwięcej żeby uniknąć niemiłych rozczarowań. W końcu wybór odpowiedniego środka transportu, wśród busów do Niemiec panuje duża konkurencja. Warto więc dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty, a następnie wybrać przewoźnika gwarantującego bezpieczny przejazd pod konkretny adres.

przewozy pasażerskie do Niemiec

Busem do Niemiec po pracę

Praca za granicą zawsze wiąże się z wyzwaniem i pewnymi obawami, również w zakresie samego wyjazdu. Jeśli jest to pierwsza podróż służbowa, co znacznie różni się od wycieczki turystycznej, na pewno pojawia się wiele wątpliwości i pytań.  Jedną z bardziej istotnych kwestii jest dokumentacją, którą należy ze sobą zabrać. Poniżej kilka wskazówek:

  • Dokument tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty lub paszport – koniecznie należy sprawdzić, czy nie stracił ważności.
  • Uprawnienia potwierdzające kwalifikacje – wszelkie dyplomy, certyfikaty i zaświadczenia, które stanowią dowód ukończonych szkoleń, kursów oraz zdobytej wiedzy. Dotyczy to również dokumentu prawda jazdy.
  • Osoby, które wcześniej nie mieszkały na terenie Niemiec powinny posiadać potwierdzenie poprzedniego meldunku oraz niemiecki numer identyfikacji podatkowej.

Osoby zainteresowane uzyskaniem korzystniejszej karty podatkowej, powinny mieć przy sobie akt ślubu oraz akty urodzenia dzieci.

Przekroczenie granicy i pobyt w Niemczech

Aby swobodnie przekroczyć granicę z Niemcami wystarczy posiadać wcześniej już wspomniany dowód osobisty lub paszport. Dzięki przynależności Polski do Unii Europejskiej nie musimy martwić się kontrolą na granicy, wizą ani zezwoleniem na pobyt. Warto jednak zawrócić uwagę na stan techniczny dokumentu i oczywiście jego ważność.

Osoby zainteresowane dłuższym pobytem w Niemczech, jak tylko 3 miesiące muszą spełnić określone warunki:

  • być zatrudnione albo pracować na własny rachunek,
  • poszukiwać zatrudnienia i potrafić wskazać wyraźne szanse na jego uzyskanie,
  • bez względu na status pracującego lub nieaktywnego zawodowo posiadać zaplecze finansowe na pokrycie kosztów związanych m.in. z ubezpieczeniem zdrowotnych,
  • przebywać dotychczas legalnie w Niemczech przez co najmniej 5 lat i otrzymać w związku z tym prawo do stałego pobytu.

Najlepsza forma dotarcia do Niemiec

Najczęściej do Niemiec wybieramy się autem własnym lub busem. Obie opcje są najbardziej rentowne, ale jednak i wśród nich można zauważyć różnicę. Przeprowadźmy więc krótkie porównanie.

Wyjazd autem

Nasi zachodni sąsiedzi znani są ze świetnie rozwiniętej infrastruktury drogowej. Dążenie do perfekcji wiąże się zatem z częstymi remontami jezdni i trzeba się liczyć  z utrudnieniami w ruchu. Planując wyjazd do Niemiec należy pamiętaj, że natężenie ruchu największe jest w piątki oraz niedziele, z uwagi na rytm pracy. Koszty podróży zwykle wahają się od 50 do 150 euro, ale jak wiadomo zależą od wielu czynników, m.in. odległości. Inną ważną kwestią jest – strefa ekologiczna.

Umweltzone rozciąga się w promieniu kilku kilometrów od ścisłego centrum miasta. W praktyce oznacza to, iż do większości niemieckich miast od 2008 roku wjadą tylko te auta, które będą posiadały nalepkę ekologiczną. Obecnie jest to powyżej 50 miast, ale ich liczba dynamicznie rośnie. Jak nie trudno się domyśleć, są wśród nich główne ośrodki, do których najczęściej docierają podróżni z Polski. Brak naklejki wiąże się z karą: mandatem karnym w wysokości 40 euro i punktem karnym. Auto nie ma prawa poruszać się bez naklejki, więc zostanie odholowane na parking poza strefą, a dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany, aż do wykonania przeglądu i uzyskania nalepki. Koszt jej uzyskania to około 80-100 złotych.

Mapka miast w Niemeczech wymagających nalepek ekologicznych aut

Busy do Niemiec zachodniopomorskie i pomorskie

Podróż busem do Niemiec to zdecydowanie bardziej ekonomiczna opcja i z całą pewnością bardziej komfortowa. Nie ma potrzeby martwić się formalnościami, o których pisaliśmy powyżej, gdyż leżą one po stronie przewoźnika. Tak jak w przypadku Kościerskiego busa – gdzie za atrakcyjną cenę podróżni zyskują: gwarancję sprawdzonej floty, bezpiecznej podróży busem do Niemiec z doświadczonym kierowcą i wyjazd nowocześnie wyposażonym pojazdem.  W ofercie Kościerskiego busa znajdują się również wyjazdy okolicznościowe, w przypadku których podróż własnym autem byłaby wyjątkowo kłopotliwa. Pomorskie busy do Niemiec, to zatem obecnie najwygodniejsza forma podróży i to na każdą kieszeń. Niezależnie od celu podróży warto postawić na sprawdzone i bezpieczne rozwiązania.

busy do Niemiec pomorskie i zachodniopomorskie