Jednym z ciekawszych miast Dolnej Saksonii jest Brunszwik, czyli miejsce o bogatej historii, z niezwykłą architekturą, wieloma muzeami, parkami i wartą odwiedzenia przestrzenią rekreacyjną. Miasto można zwiedzać przez jeden lub więcej dni, by poczuć jego klimat i doświadczyć połączenia nowoczesności z tradycją. Zapraszamy na podróż busem do Brunszwik

Kilka słów o historii miasta

Brunszwik to miasto, którego nazwa wywodzi się od imienia jego założyciela – to znaczy Brunona II oraz od słowa „wik”, które oznacza miejsce wypoczywania dla kupców. Mimo tego w herbie miasta oraz w wielu miejscach zobaczyć można symbol innego władcy, to znaczy Henryka Lwa. Jest tak, ponieważ dzięki niemu Brunszwik rozwinął się, a zarazem stał się bardziej bezpiecznym miejscem. Wszystko dlatego, że władca ten w XII wieku zbudował nie tylko swój zamek, ale też katedrę oraz mury miejskie. Dynastia Welf, czyli ród z którego pochodził Henryk Lew zamieszkiwała Brunszwik aż do 1918 roku http://mightygrandsault.com/ .

Co warto zobaczyć w mieście?

Punktem obowiązkowym do zwiedzenia jest na pewno Stare Miasto, które jest w Brunszwiku połączeniem kilku osad. Dlatego też można tam znaleźć: kilka placów z fontannami i kościołami. Na każdym z nich spotkać można wygodne i przyjazne dla turystów ogródki kawiarenek i restauracji. Stare miasto wraz ze swoimi placykami to istny labirynt uliczek i zakamarków. Spacerując można przy nich zobaczyć ciekawe rzeźby, w tym na przykład kolumnę z kilkunastoma kotami. W Brunszwiku turyści mogą też wtedy podziwiać niezwykłą mieszankę zabudowy historycznej i nowoczesnej. Na wielu budowlach z łatwością zauważyc można napisy. które informują o tym, że nawet te budynki które wydają się być stare, tak naprawdę zostały zrekonstruowane. Odbyło się to na podstawie planów z XIX wieku, które uchowały się przed znszczeniem w czasie II Wojny Światowej. Miasteczno zostało potężnie zniszczone w czasie owego konfliktu zbrojnego.

Plac Burgplatz

Odwiedzając Brunszwik na pewno trzeba zobaczyć Plac Burgplatz czyli miejsce z pięknymi zabytkami, między innymi katedrą, która połączona jest przejściem (nad ulicą) z zamkiem i drewnianymi domami (należącymi kiedyś do kupców). Zamek Dankwarderode to historyczna siedziba Henryka Lwa. Dzisiaj jednak oglądać można nie budowlę w stylu średniowiecza, ale jego dziewiętnastowieczną wariację na jego temat, jaką prezentuje styl romantyczno-romański. Wszystko dlatego, że zbudowany przez księcia Lwa zamek, przez stulecia był przebudowywany, a w XIX wieku spłonął.

Postanowiono go jednak odbudować, zmieniając nieco styl romański na znaną im w danym czasie stylistykę. Podziwiany obecnie ostateczny efekt jest bardzo przyjemny dla oka. Na środku placu Burgplatz stoi posąg Lwa Brunszwickiego, który jest symbolem miasta, a zarazem władzy. Jest to kopia, a oryginał – odlany w brązie w XI wieku – przechowywany jest w zamku. Posąg ma trzy metry długości i waży aż 880 kilogramów. Znajduje się on w zamkowym muzeum, gdzie można wejść by go podziwiać.

Oprócz lwa można tam obejrzeć kolekcję średniowiecznych obrazów. Tym co jeszcze przykuwa uwagę na samym placu, są na pewno kupieckie domy Hunebostel i Veltheim z muru pruskiego. Dużą ciekawostką są znajdujące się na wyższych piętrach zielone drzwi. Tajemnicę ich przeznaczenia wyjaśnia znajdujący się wyżej hak – który był elementem prostego kołowrotka. We wcześniejszych stuleciach pomagał on we wciąganiu towaru na wyższe piętra, do ich składowania, by na dole można było tworzyć reprezentacyjne sale spotkań kupców. Brunszwik oprócz ciekawych miejsc i budynków jest również otoczony piękną zielenią, to znaczy rozciągającymi się wzdłuż rzeki parkami, które umożliwiają przyjemny relaks po pieszym zwiedzaniu miasta.

Brunszwik: ciekawe i nietypowe miejsca

W Brunszwiku oprócz zamku Henryka Lwa znajduje się także pałac, który jednak nie spełnia funkcji zabytkowych. Oryginalna budowla została zniszczona podczas II Wojny Światowej. W 1960 roku zdecydowano się ją ostatecznie rozebrać. Pałac w XXI wieku jednak odbudowano, co odbyło się z wykorzystaniem kilkuset zachowanych elementów. Przekształcono go jednak w sposób nietypowy, bo w nowoczesne centrum handlowe (o nazwie Schloss Arkaden). Na szczycie budynku zobaczyć można największą w Europie kwadrygę, to znaczy rzeźbę przedstawiającą rydwan ciągnięty przez konie.

Takie połączenie resztek po pałacu i galerii handlowej jest połączeniem raczej niespotykanym, a dzięki temu naprawdę niebanalnym. Co ciekawe, z boku galerii znajduje się wejście do muzeum, gdzie wyeksponowano zdjęcia i zabytki związane z pałacem. Innym nietypowym miejscem na mapie Brunszwiku jest Happy Rittzy House, czyli niewielki ale zdecydowanie wyróżniający się z otoczenia zabawny, bardzo kolorowy budynek. który został zaprojektowany przez nowojorskiego architekta. Happy Rittzy House znajduje się zaraz obok Schloss Arkaden, trzeba jednak wiedzieć, że nie można go zwiedzać w środku. Daje jednak możliwość zrobienia ciekawych zdjęć.

Busy do Niemiec czyli jak się dostać busem do Brunszwiku

Najlepszą i najwygodniejszą opcją będą przewozy pasażerskie z Polski północnej. Można tutaj wybrać busy jeżdżące na trasie Gdańsk-Brunszwik. Busy do Niemiec pomorskie, przejeżdżają trasę bez problemów, bezpiecznie, w możliwie najkrótszym czasie. Dzięki temu do miasta można dostać się szybko i co najważniejsze – bezpośrednio i bardzo wygodnie. Formalności nie sprawiają zaś żadnych kłopotów. Podróżuj busem do Brunszwik łatwo i przyjemnie.

Tagi:
busy do Brunszwik, podróż do Brunszwik, z pomorza do Niemiec, busy do Niemiec pomorskie, busy do Niemiec zachodniopomorskie, busy z adresu pod adres, przewozy do Niemiec, busy z trójmiasta, kaszubski bus. bus z Polski do Niemiec